Holka, holka, snad nechceš vyhodit tuhle parádu (obnošené bleděmodré tričko s volánkem) a tady tuhle halenku s růžovými srdíčky? Vždyť to je věčná škoda! Víš, co by se z toho ještě dalo udělat?” Hmmm…to by mě teda zajímalo?! Kýč –  tak možná, pomyslím si.

Kreativní srdce už ale bije na poplach, babička usedá k šicímu stroji. Nůžky se ve vzduchu míhají jako v Matrixu, šicí stroj sténá na nejvyšší obrátky. K čemu ještě jehlu  s nití, nůžky, pravítko? Když se podívám do jejího obličeje – vidím nádhernou směs soustředění a radosti. “Na, vezmi si to.

A příště si rozmysli, co vyhodíš.” Ha! Mam geniální přehoz na postel jako hrdinky z romantických filmů. Kdybych u toho nebyla, nevěřila bych, že se z několika vyřazených modelů dokáže vytvořit takové dílo!  Jak chcete, nevyhodím už ani ponožku.

Krátká sonda do historie – aneb patchwork znaly již naše babičky

zdroj: alidaza.com

zdroj: alidaza.com

Patchwork je úžasná technika, která je známá především v oblasti šití. Nicméně jeho obliba natolik roste, že proniká už do jiných sfér. My si však dnes budeme vyprávět o patchworku, který se týká sešívání kusů látek. Tato metoda, je známá už spoustu let.

Pamatujete si jistě na dobu, kdy se přešívaly rudé vlajky na pánské spodní prádlo, možná, že se již naše babičky propadly patchworku, jen o tom nevěděly. Dodnes mám před očima jeden z výrobků.  Ale vážně: záznamy o patchworku se datují na 9.století a využita tato metoda byla k výrobě buddhistických obřadních rouch. Další zmínky pochází ze 17.století z Anglie. Dnes je tato metoda rozšířena po celém světě a hojně využívána, především pro svou praktičnost a hlavně originálnost.

Co vše lze vytvořit z patchworku

zdroj: alidaza.com

zdroj: alidaza.com

Patchwork je technika, kde se jedná o sešívání kousku materiálu. Nejvíce oblíbené a nejčastěji využívané, je sešívání čtverců 20x20cm. Látky však mohou být i jiných velikostí a nemusí to být vždy jen čtverec. Všíváním různých barevných trojúhelníku mohou vznikat rozmanité geometrické vzory. Začátečník si však bohatě vystačí se zmiňovanými čtverci. Patchwork lze využít skutečně všestranně.

Ušít se dá jak přehoz na postel, závěsy, roletky, potahy na sedací soupravy či křesla. Až po polštáře, pufy a mnoho dalšího. Radka Sedláčková v online kurzu Vás inspiruje k tolika možnostem, že si budete chtít ušít z kousků látek všechno. Tašku na cvičení i dětské deky. Manžel může dostat pod stromečkem třeba deku k televizi ušitou z jeho oblíbeného a lety zkoušeného trička.

V čem spočívá výhoda patchworku

Patchwork má jednu nespornou výhodu, kterou mu nikdo nemůže upřít. A to je fakt, že můžete zkombinovat všelijaký materiál, který se u vás doma nachází a považujete ho již za „nepoužitelný“. Může se jednat o staré ubrusy, zástěry, závěsy, ložní prádlo, košile, kalhoty, sukně a jmenovat bych mohla dál. Tyto „nepoužitelné“ věci si nastříháte na čtverečky, které k sobě sešijete. Barevně je můžete poskládat tak, že vám vytvoří nějaký obrazec.

Inspirací Vám mohou být naše kurzy, kde Vám představíme tolik nápadů, že máte na několik let, co zkoušet. Jak si představujete např. srubový vzor nebo techniku flic flac? Z výše uvedeného vidím ještě jednu velmi pozitivní věc, kterou bych chtěla zmínit. Občas si koupím něco, co se mi hned poté, co přijdu domů, přestane líbit. Dřív jsem byla zmítána výčitkami. Proč tak nesmyslně utrácíš? Ale víte co? Já neutrácím, jen sbírám materiál na další tvoření. To je úleva!

Inspiraci můžete najít právě v našem onlinekurzu PATCHWORK > >

patchwork_video

Přehrát kurz > >

Autor článku: Gabriela Kortová