Jak natočit vlastní videokurz


Jakou techniku potřebujete?

Obraz

Videokurz můžete natočit téměř na cokoliv. Samozřejmě můžete použít videokameru nebo třeba zrcadlovku. Ale pokud nic takového doma nemáte, tak vám bude stačit i chytrý telefon. Pokud tedy zrovna nemáte nějaký prehistorický model, výsledný obraz bude mít určitě dostatečnou kvalitu. Například Hana Danková si své kurzy natáčí na telefon a vypadá to moc hezky: https://www.kurzyproradost.cz/lektor/hana-dankova-17121

Zvuk

Co se týká zvuku, tak tam už to bude chtít ideálně klopový mikrofon. Ten můžete připojit přímo k chytrému telefonu a tím pádem získáte krásný obraz i parádní zvuk. Mikrofony můžete vybírat například na téhle stránce: https://www.film-technika.com/smartphone-mikrofony/

Světla

Scéna by měla být dobře nasvícená. Neměli byste mít tmavý obličej, takže určitě není vhodné sednout si například před okno. Pro nasvícení scény si můžete pořídit třeba takovéto světlo: https://www.phototools.cz/zbozi/daylight-gd-90cm--trvale-svetlo-4x70w/

Technické požadavky na video

Výsledné video by mělo mít rozlišení Full HD, tedy 1920x1080 a 25 snímků za sekundu. Formát doporučejeme mp4 s kodekem h264.

Kompozice a záběry

U kompozice je důležité dodržovat některá základní pravidla. Především pravidlo zlatého řezu - neměli byste být uprostřed, ale je lepší, pokud budete zhruba ve třetině obrazu. Můžete se podívat na některé kurzy u nás na webu a postavit si podobnou scénu.

Objektiv by měl být ideálně ve výšce očí. Neměl by být ani o moc výš ani o moc níž.

Záběry je dobré střídat. Na začátku, na konci videa a když budete delší dobu mluvit k divákům, je dobré použít záběr na vás. Ve zbytku videa pak můžete použít detail na tvorbu. Samozřejmě je i tento detail někdy vhodné prostřihnout záběrem na vás. Opět si můžete prohlédnout některé kurzy na našem webu a inspirovat se.

Střih a postprodukce

Při postprodukci je dobré používat pouze ostré střihy. Pokud budete chtít střih přiznat (např. na něco čekáte, takže uplyne nějaká doba), můžete použít prostřih přes bílou barvu. Na konci videa je pak vhodné ztmavení do černé.

Co se týká délky jednotlivých dílů, tak je lepší více krátkých videí než několik dlouhých. Lépe se v tom pak divákům hledá konkrétní část. Přesná délka není nijak omezená, ale ideál je zhruba 5-15 minut na díl.

Úroveň zvuku je dobré vyrovnat tak, aby byl výsledný kurz přibližně stejně nahlas, jako ostatní kurzy na webu. To si můžete jednoduše vyzkoušet a případně podle toho hlasitost upravit. Pokud nemáte úplně čistě nahraný zvuk, můžete na jeho vyčištění použít tento nástroj: https://podcast.adobe.com/enhance. Je to zdarma, stačí se pouze registrovat. Stačí tam nahrát zvukovou stopu a je to. Funguje to celé automaticky a vyčistí to šum i případné ozvěny v místnosti.

Ukázky kurzů natočených lektory

Tito lektoři si natáčeli kurzy sami. Můžete se jimi inspirovat:

https://www.kurzyproradost.cz/lektor/hana-dankova-17121

https://www.kurzyproradost.cz/lektor/jaroslav-konvicka

https://www.kurzyproradost.cz/lektor/anna-benesova-273952

Jak natočit videokurz

Můžete si přehrát toto video, kde najdete všechno pěkně pohromadě: